KONAKLAMA
HAVAALANI
TÜRKİYE'DE VİZE
TURLAR
TREN ULAŞIMI
LÜKS YAŞAM
ARAÇ KİRALAMA
İŞ DÜNYASI
 
Plus Istanbul - İstanbul Şehir Rehberi
10 C˚
Skip Navigation Links
  İSTANBUL HAKKINDA
  KÜLTÜR & SANAT
  YEME & İÇME
  EĞLENCE & SAHNE
  GECE HAYATI
  SPOR
  ALIŞVERİŞ & MODA
  GEZİ
  MÜZİK
  EĞİTİM
  SAĞLIK
  ULAŞIM
  ÇOCUK
İstanbul'daki en sevdiğiniz tarihi eser hangisidir?

Oteller Detaylar için tıklayınız
Restaurant Detaylar için tıklayınız
Havaalanları Detaylar için tıklayınız
Fuarlar Detaylar için tıklayınız
Topkapı Sarayı
HakkındaDetaylarYorumlarEditör YorumuFoto GaleriŞimdi Ne Var?

Dünyanın en eski saraylarından birisi olan Topkapı Sarayı Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli görgü tanığıdır. Bu büyük ve haşmetli saray 700.000 m2 lik dev bir alana sahiptir ve İstanbul'un en güzel manzarasına sahip ve birinci tepesi kabul edilen bir alana yapılmıştır.

Buraya Bizans İmparatorlarıda dahil olmak üzere İstanbul'a sahip olan her imparator saray yaptırmıştır. Yani Topkapı Sarayı'nın olduğu tepe İstanbul'un kuruluşundan itibaren saraylara ev sahipliği yapmıştır. İstanbul'un fethedilmesinin ardından Fatih Sultan Mehmet tarafından 1460 - 1478 yılları arasinda yaptırılan ve zamanla yeni eklemelerle genişletilen Topkapı Sarayı, yaklaşık 380 yıl Osmanlı İmparatorluğunun yönetim merkezi ve padişahlar, aileleri ve hizmetlilerinin evi olarak kullanilmıştır. Sultan Abdülmecid'in Dolmabahçe Sarayı'nı yaptırmasından sonra terk edilen Saray, önemini her zaman korumuştur.

 

Dünyada günümüze gelebilmiş sarayların en eskisi ve genişi Topkapı Sarayı'dir. Atatürk’ün emri ile 1924 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır. Konumu Haliç’i, Boğaziçi’ni ve Marmara denizini gören, muhteşem manzaralı, İstanbul’un ilk kurulduğu alan olarak bilinen akropol tepesidir. Tarihi İstanbul üçgen yarimadasinin en uç noktasinda, 5 km.yi bulan surlarla çevrili, 700.000 m2 özel araziye sahip bir komplekstir. İstanbul’un fethini 1453’te gerçeklestiren genç Fatih Sultan Mehmet, İmparatorluk tahtını bu şehre taşımıştı. Fatih Sultan Mehmet'in başkenti taşımasından sonra kurduğu ilk saray şehrin ortasında bulunmaktaydı. 1470’lerde yaptırdığı ikinci saraya önceleri yeni saray, yakin tarihlerden beri de Topkapı Sarayı denilmektedir. Burası, tarihte bilinen diğer Türk sarayları gibi, klasik bir Türk sarayıdır. Degisik fonksiyonları olan avlu ve bahçelerden, binalardan oluşur. Agaçlarla gölgelendirilmiş, birbirini takip eden ve abidevi kapılarla ayrılmış avlulardan oluşan sarayın 7 kapısı vardır. Fonksiyonel yapılar bu avlularin çevresine serpiştirilmiştir. Saray, kuruldugu çaşdan başlayarak sultanların yaptırdığı birçok değişiklik ve eklemelerle sürekli gelişmiştir. Saray olarak kullanildigi devirlerdeki fonksiyonlari, tarihteki diger saraylara göre oldukça degisiktir. Burasi imparatorlugun tek sahibi Sultanin resmi ikametgâhi olmakla beraber, resmi devlet islerinin merkezi, bakanlar kurulunun toplandigi, devlet hazinesi, darphanesi ve arsivlerinin bulundugu yerdi. Imparatorlugun en yüksek ögrenim kurumu, Sultanin ve devletin üniversitesi de sarayda bulunurdu. Osmanli Türk Imparatorlugunun kalbi, beyni ve her anlamdaki tek merkezi burasiydi. Kurulusundan epey sonra da sultanlarin özel haremleri de bu saraya yerlestirilmisti. Osmanli Türk Imparatorlugu Türklerin tarihte kurdugu 16 bagimsiz devletten en uzun ömürlü ve en genis topraklara sahip olanidir.


Topkapı Sarayı Müzesi'ne bağlı Şerifler Yalısı Sultan I. Abdülhamit döneminde yapılmış selamlık köşktür.

 

Topkapı Sarayı aşağıdaki bölümlerden oluşur.


Sarayın hemen girişinde eşsiz güzellikte bir çeşme konukları karşılar. Lale Devri'nin padişahı Sultan 3. Ahmed Çeşmesi. Ardından Bab-ı Hümayun'dan geçilerek birinci avluya ulaşılır.


Birinci Avlu

 

Sarayın birinci avlusuna Bab-i Hümayun diye bilinen İmparatorluk kapısından girilir. Kapı günümüzde sarayın giriş kapısıdır. Kapı dışındaki anıt çesme 18. yy. Türk sanatının en güzel örneklerindendir. Birinci avluda muhteşem bacaları ile saray fırınlari, darphane, muhafiz alayı, odun depolari ve asağıdaki düzlüklerde özel sebze bahçeleri yer alırdı. Sarayın ilk yapısı Çinili Köşk ve Arkeoloji Müzeleri de bu avludadır. Girişin hemen ilerisinde solda 6. yy. Bizans eseri olan Aya Irini (Kilisesi) Müzesi yer almaktadır. 1. Avlu ziyaretçilere büyük bir saraya girdikleri izleniminin dışında anıt ağaçları ile geniş bir park izlenimide vermektedir. Osmanlı İmparatorluğu döneminde pek çok önemli törende yine bu avluda gerçekleştirilmiştir.

 

İkinci Avlu (Divan Meydanı)

 

Topkapı Sarayı Müzesinin ana girişi, ikinci kapi olan Bab-üs Selam, orta kapıdan yapılmaktadır. İkinci avlu devlet ve hükümetin yönetim merkezidir. Yalnizca sultanlarin at bindigi bu avluda, halktan resmi işi olanlar, elçi kabulleri ve devlet törenlerinin yapıldığı alandır. 5-10 bin kisinin mevcut olabildiği törenlerde, tam bir sessizlik olurmuş. Sultanların ve önemli devlet görevlilerinin katıldığı tören ve olaylarda imparatorluk tahtı bu avlunun diğer yanındaki kapının önüne yerleştirilirmiş ve bir saygı ifadesi olarak tüm katılanlar elleri önlerinde

kavusmuş olarak dururlarmış. 


Buradan sol tarafta aşağıya inerseniz sultanların atlarının bağlandığı Has Ahır'ı görebilirsiniz.


Avlunun sol yaninda kabinenin toplandigi yönetim bölümü yer alir. Sarayin tek kulesi de buradadir. Devlet adaletinin bu divanda dagitilmasindan dolayi buraya Adalet Kulesi denilirdi. Bu kuleden bütün Istanbul ve liman gözetlenebilirdi. Kulenin tek girisi harem kisminda bulunmaktadir.

 

Harem

 

Harem 16 yy. ortalarina kadar şehrin başka semtindeki Eski Sarayda yerleşikti. Topkapi Sarayı Haremi dar uzun koridorlar, küçük iç avlular etrafında bulunan 400 odadan olusmuş bir yapılar bütünüdür. Burası uzun zamanlar boyunca değişikliklere uğrayarak gelişmiştir. Sultanin annesi, kiz, erkek kardesleri, ailenin diger fertleri ve genis aileye hizmet eden cariye ve harem agalarinin bulundugu evin özel bölümüne verilen isimdir Harem. Disariya kesinlikle kapali olan bu özel, Harem bölümü için asirlar boyu pek çok farklı hikayeler anlatilmistir.


Sultana ve ailesine hizmet verecek cariyeler, çesitli irklarin en güzel ve sihhatli kizlari arasindan seçilir veya hediye edilirlerdi. Çocuk yasta hareme giren kizlar yillar süren kati disiplin içinde yetistirilirlerdi. Saray usullerini ögrendikten sonra, belirli siniflara ayrilmis bu cariyelerden sultanin gözüne girebilenler, onun karisi bile olabilirdi. Imparatorlukta kraliçe unvani yoktu. Haremin bütün idaresi sultanin annesinin elinde idi. Zenginlik ve ihtisamin yaninda dedikodu, kin ve sultana daha yaklasabilmek için mücadele, yasamin bir parçasi idi.


Yeni bir sultanin tahta geçisi, eski sultanin hareminin bir baska saraya gönderilmesine sebep olurdu. Idaresi ve kisiligi zayif sultanlar devirlerinde harem kadinlari ve harem agalarinin yönetime etkileri ve çevirdikleri entrikalar hemen ortaya çikardi. Bütün güzellikler, entrikalar ve çirkinlikleri ile birlikte haremde yasam, çagdasi kadin dünyasindan üstün bir yasam sekli idi. Günümüzde saraydaki Harem bölümünün ancak bir kismi ziyarete açiktir. Hareketli ve renkli eski günlerinin tam tersine los koridorlar, bos odalar ziyaretçinin ancak hayal gücünde canlanabilir. Harem gezisi sultan annesine tahsis edilen bölüm ile 40 odali kisimdan baslar. Büyük hamam ve kubbeli, genis sultan salonu sonraki bölümlerdir. Her münasip yere çesme ve ocak yerlestirilmistir. Enteresan çesmelerin aktigi havuzlu, büyük salon 16. yy. sahane çinileri ile süslü olup, III. Murat devri eseridir. Küçük kütüphane odasina ve çok enteresan meyve ve çiçek resimleri ile bezeli “yemis odasina” salonun dip tarafindan girilir. Harem turunun sonunda gezilen iki 16. yy. odasi, camlari güzel vitraylar ve duvarlari zengin dekorla kaplidir. Bu çift oda sehzadeye tahsis edilmisti.

 

Sarayın Sergi Salonları


Silah koleksiyonu ve Divan Odası

 

Genis saçakli “Divan-i Hümayun” bölümünün yanindaki büyük yapi devlet hazinesi idi. 8 kubbeli bina eski silahlarin modern biçimde sergilendigi zengin bir koleksiyondur. Sultanlarin kullandigi zirh ve silahlarla, saray ve ordu mensuplarinin degisik çaglarda kullandiklari silahlar, diger ülkelerden ele geçirilenlerle birlikte teshirdedirler. . Hükümet üyelerine tahsis edilmis Divan bölümü yaninda sarayin tek kulesi Adalet Kulesi yükselir. Divan toplantilari Sadrazam baskanliginda toplanan Vezirler ve katipler ile yapilirdi. Sultanlar toplantiya katilmaz ancak, duvarda harem bölümüne açilan yüksek, perde ile kapali bir pencereden toplantiyi dinleyebilirdi. Elçi kabullerinde ziyafet sofrasi bu salonda kurulurdu.

 

Mutfaklar ve Porselen Koleksiyonu

 

Ikinci avlunun sag tarafinda 20 bacali saray mutfaklari yer alir. Sarayda mevcudu 12.000”i geçen Çin ve Japon porselenlerinin 2500 kadari bu bölümde sergilenmektedir. Buranin mutfak olarak kullanildigi günlerde sayilari 1000’i geçen asçi ve yardimcilari, sarayin degisik bölümlerine tahsis edilmis yemekleri pisirip, gönderirlerdi. Günümüzdeki porselen teshiri kronolojik ve modern bir sergidir. Dünyanin en zengin koleksiyonunun seçilmis parçalaridir. Mutfaklarin bir bölümü eskisi gibi muhafaza edilmis, diger bölümünde de Istanbul isi porselen esya ve cam isi teshire sunulmustur. Ayri bir bölümde gümüs esya ve Avrupa porselenleri koleksiyonu yer alir. Essiz Çin seledonlari giris sag salondadir. Mavi beyazlar, tek ve çok renkli porselen teshirleri, Japon porselen salonu ile nihayetlenir. Helvahane bölümünde günlük yasamda kullanilan madeni kapkacak, kahve takimlari, tombaklar sergilenmektedir.


Üçüncü Avlu


Üçüncü avluya Bab-üs Saade denilen, Ak Hadim Agalarin kontrol altinda tuttugu, ancak özel izni olmayan hiç kimse geçemedigi kapidan, Sultanin özel avlusuna girilirdi. Saray Üniversitesi, Taht Odasi, sultanin Hazine Dairesi ve Kutsal Emanetler bölümü bu kisimda yer alirdi. Sultanlar elçi kabullerini Taht Odasinda yapar, yüksek devlet memurlari ile de burada görüsürlerdi. Giris karsisindaki taht odasi hizmetkârlari, güvenlik nedenleri ile sagir ve dilsiz kimselerden seçilirdi. Sultanin çesitli, degisik hizmetlerini gören subay rütbeli personel ayni zamanda saray okulunun ileri gelenleriydi. Avlunun ortasinda bulunan 18 yy. III Ahmet Kütüphanesi Barok üslubunun Türk mimarisine uyumunun tipik, güzel örnegidir.

 

Elbiseler

 

Avlunun sag yan bölümünde teshir edilen sultan elbiseleri koleksiyonunun, dünyada bir benzeri yoktur. Özel saray tezgâhlarinda, elde yapilmis kumaslardan dikilen elbiseler 15. yy.dan beri itina ile bohçalanip, özel sandiklarda saklanmis olup tamami 2500 kadardir. Ipek, altin ve gümüs simlerle islenmis elbiseler yaninda, Türk Sanatinin saheserleri olan Sultanlarin kullandigi ipek hali, özel seccade örnekleri de teshir edilmektedir.

 

Hazine

 

Topkapi Sarayi müzesinin hazine koleksiyonu dünyanin en zengin, bir numarali koleksiyonudur. 4 odada teshir edilen eserler otantik ve orjinaldir. Degisik yüzyillardaki Türk mücevherat isçiliginin saheserleri, Uzak-Dogu, Hint ve Avrupa eserleri ile birlikte seyredenleri büyüler. Hazine Bölümü sergilemesi 2001 yilinda modernize edilerek degistirilmistir. Ilave bir ücret ile gezilebilen bölümde ilk odada Osmanli Imparatorlugunun degisik çaglarda kullandigi biri som altin kaplamali digeri benzersiz mine ve kiymetli taslarla süslenmis, bir digeri abanoz agaci ve üzerine fildisi kakma motifli, ötekisi baga ve sedef kakmali, kiymetli taslarla süslü dört taht ve sultanlarin nadide taslarla süslü sorguçlari, iri tasli zümrüt askilari yer alir.


Ikinci odada Rus-Çin-Iran-Hind el isi güzel eserler, devlet madalyonlari sergilenmektedir. Üçüncü salon vitrinlerini Yesim, tutya ve neceften yapilma essiz eserler, bir 16 yy. merasim migferi, her biri 48 kg som altindan yapilan iki büyük samdan süsler. Dördüncü salonda merasim kiliç ve hançerleri, taki ve yüzükler yaninda Sarayin sembolü Topkapi hançeri, Kasikçi Elmasi, III Mustafa’nin süslü zirhi ve altin üzeri degerli taslarla süslü besik sergilenmektedir. Üçüncü odayi dördüncüye baglayan, Bogaziçi’nin girisine ve Asya sahiline hakim sahane manzarali bir balkon vardir.

 

Saat Koleksiyonu Bölümü

 

Kutsal emanetlerin yanindaki oda, dünyanin en zengin koleksiyonudur. Giris sag tarafinda Türk sanatkârlarini saatleri yer alir. Çok degerli duvar ve masa saatleri, cep saatleri 16-19. yy.lar arasi tarihlenir. Degisik markalar saraya hediye edilmislerdi. Salonun en büyük saati 3.5 metre boyunda ve 1 metre eninde Ingiliz mali olup, içinde bir org vardir. Cep saatleri arasinda Sultan Abdülmecit ve Abdülaziz’lerin portreli saatleri enteresandir. Kubbeden asagiya sarkan kus kafesinin alti enteresan, mineli bir saattir.

 

Kutsal Emanetler Bölümü


16 yy. Misir’in fethini takiben saraya getirilen Islam'in kutsal emanetleri o tarihten beri bu bölümde muhafaza edilmektedirler. Emanetlerin sergilenmesinden önce, bölüm Taht Odasi olarak kullanilmisti. Kubbeli odalarin duvarlari çinilerle kaplidir. Hz.Muhammed’in kiliçlari, yayi ve degerli bir kutu içerisinde muhafaza edilen hirkasi koleksiyonun önemli parçalaridir. Odadaki büyük, süslü islemeli, kubbeli kafes gümüsten mamuldür. Diger oda vitrinlerinde Peygamberin, mührü, sakal killari, mektup ve ayak izleri sergilenmektedir. Ilk el yazma Kuranlardan birisi, Kâbe’nin anahtarlari, önemli kisilerin kiliçlari diger eserlerdir.

 

Sultan Portreleri Galerisi


Kutsal Emanetler bölümü ile Hazine arasinda, müze müdüriyetinin bulundugu önü sütunlu binadadir. Büyük salonda zaman, zaman degistirilen sergiler yer alir. Topkapi Sarayi Müzesinde zengin, degisik belgeler, kitaplar, minyatürler, yazi takimlari gibi kiymetli eserler bulunmaktadir. Bu nadide parçalar buradaki salonda zaman içerisinde sergilenir. Salonun balkon seklindeki galeri duvarlarinda Sultanlarin yagli boya tablolari bulunmaktadir.

 

Dördüncü Avlu

 

Sarayin üçüncü avlusundan koridorlar ile dördüncü avluya, bahçeler içindeki pavyonlara geçilir. Burada sarayin tek ahsap pavyonu, 17. yy. zengin islemeli ve çinilerle süslü Bağdat ve Revan köşkleri ve nihayet saraya insa edilen en son yapi olan Mecidiye Köşkü yer alir. Köskün alt kati ziyaretçilere ayrılmış lokantadir ve burada Konyalı Restaurant hizmet vermektedir. Ayrıca 1. Avlu'daki Karakol binasıda restorasyondan geçirilerek Karakol Restaurant olarak hizmet vermektedir. Bağdat Köşkü'nün önündeki teras Haliç, Galata bölümü ve Eski Istanbul’un kubbeler ve minarelerden oluşan eşsiz manzarasinin birlikte seyredilebilecegi en uygun yerdir. Saray yamaç

bahçeleri halka tahsis edilmis büyük bir sehir parkidir.

 

 

Gezi Kategorilerine Göz Atın

İstanbul Müzeleri

Sanat Müzeleri

İstanbul'un Dini Mekanları

İstanbul Gezi Rehberi


Bu sayfayı Gezen Ziyaretçilerimiz Şu Sayfalarıda Gezdiler

Pera Müzesi

Sakıp Sabancı Müzesi

Santral İstanbul

Fotoğraf ve Sanat Galerileritopkapı sarayı, topkapı sarayı müzesi, topkapı sarayı giriş ücreti, topkapı sarayı hakkında bilgi, topkapı sarayı ziyaret saatleri, topkapı sarayı nerde, topkapı sarayı nasıl gidilir, topkapı sarayı nerede, topkapı sarayı vikipedi, topkapı sarayı harem, topkapı sarayı sanal gezi, topkapı sarayı kutsal emanetler, ücret, ücreti, ücretsiz günler, topkapı sarayı ücretsiz, pazar günü açıkmıı, topkapı sarayı padişah elbiseleri, planı, panorama, panoramik, topkapı sarayı otopark, topkapı sarayı ulaşım, yol haritası, topkapı sarayı yapımı, yapılış tarihi, tarihi, tarihçesi, telefon, topkapı sarayı telefon numarası, tatil günü, topkapı sarayı resmi, resimli anlatım, topkapı sarayı restautrant, revan köşkü, iletişim, istanbulun neresindedir, içindeki eserler, lokanta, topkapı sarayı kaşıkçı elması, topkapı sarayı konyalı restaurant, topkapı sarayı karakol restaurant, hakkında bilgi, harem, hazine, topkapı sarayı hakkında kısa bilgi, halk günü, hangi günler açık, hangi semtte, topkapı sarayı hazine odası, giriş, topkapı sarayı giriş ücreti, öğrenci, görüntüler, fotoğrafları, fotoları, fiyatları, fiyatı, deposu, divanı humayun, darphane, divanhane, topkapı sarayı sanal gezi, saat sergisi, sünnet odası, adresi, adres, açılış kapanış saatleri, açık olduğu günler, arz odası, çalışma saatleri çinileri, topkapı sarayı öğrenci, topkapı sarayı müzesi, hakkında bilgi, topkapı sarayı müzesi giriş ücreti, nerde, nerede, ne zaman yapıldı, nasıl gidilir, topkapı sarayı bilet fiyatları, bölümleri, bağdat köşkü, bahçesi, zülfükar, ziyaret saatleri, ziyaret günleri
Daha fazlası
Topkapı Sarayı İletişim Bilgileri
Topkapı Sarayı


Adres
Topkapı Sarayı Sultanahmet


Eminönü Istanbul
Telefon
0090 212 512 0480
Faks
0090 212 528 5991
E Mail
topkapisarayi@kulturturizm.gov.tr
Web


İstanbul Konaklama İstanbul Hotel İstanbul Apartman İstanbul Hostel İstanbul Kamp İstanbul Karavan İstanbul Konukevleri Türkiyede Vize İstanbul'daki Başkonsolosluklar Gümrük İşlemleri Türkiye'de Vize İşlemleri İstanbul Havaalanı İstanbul Havaalanı Karşılama İstanbul Havaalanı Transfer Atatürk Havalimanı Ulaşım Sabiha Gökçen Havalimanı Ulaşım İstanbul Atatürk Havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı Havayolu Firmaları Turlar İstanbul Tur Rehberi Özel Turlar İstanbul Trenleri İstanbul'dan Yurtiçi Trenler İstanbul'dan Yurtdışı Trenler Haydarpaşa Tren istasyonu Sirkeci Tren İstasyonu Lüks Yaşam İstanbul Lüks Restaurantlar İstanbul Lüks Otelleri İstanbul'da Lüks Alışveriş İstanbul Araç Kiralama İstanbul'da Araç Kiralama Rehberi İstanbul İş Dünyası İstanbul Fuar Rehberi İstanbul Kongre Rehberi Foto Galeri Video Galeri İstanbul Mekanlar Rehberi Röportaj Etkinlikler & Şu Anda Ne Var Çocuk İstanbul Ulaşım İstanbul Sağlık Rehberi Yeme İçme İstanbul Restaurantları Kültür Sanat Eğlence & Sahne Gece Hayatı İstanbul Clubleri İstanbul Barlar Alışveriş & Moda İstanbul Gezi İstanbul Konserler İstanbul Eğitim Rehberi