KONAKLAMA
HAVAALANI
TÜRKİYE'DE VİZE
TURLAR
TREN ULAŞIMI
LÜKS YAŞAM
ARAÇ KİRALAMA
İŞ DÜNYASI
 
Plus Istanbul - İstanbul Şehir Rehberi
10 C˚
Skip Navigation Links
  İSTANBUL HAKKINDA
  KÜLTÜR & SANAT
  YEME & İÇME
  EĞLENCE & SAHNE
  GECE HAYATI
  SPOR
  ALIŞVERİŞ & MODA
  GEZİ
  MÜZİK
  EĞİTİM
  SAĞLIK
  ULAŞIM
  ÇOCUK
İstanbul'daki en sevdiğiniz tarihi eser hangisidir?

Oteller Detaylar için tıklayınız
Restaurant Detaylar için tıklayınız
Havaalanları Detaylar için tıklayınız
Fuarlar Detaylar için tıklayınız
Tophane, Kabataş Gezi Rehberi

İstanbul'un en güzel semtlerinden bir tanesi Tophane ve Kabataş. Aslında şehrin ana arterlerine ev sahipliği yapan bu semt yerli gezginler için son yıllarda iyi bir gezi rotası oldu. Boğaz'ın kıyısında yer alan bu semtte İstanbul Modern, Kılıç Ali Paşa Camii ve muhteşem Tophane Çeşmesi'nede ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi'de Tophane'de bulunuyor. Semt son zamanlarda İstanbul'lu gençlerin nargile kafelerle tanıdığı bir semtte aynı zamanda. Semtin eğlence hayatı Kılıç Ali Paşa Cami'sinin ardındaki nargile kafelerde atıyor.


Semtin Gezi Rotası

İstanbul Modern

İstanbul'un en önemli müzelerinden bir tanesi olan İstanbul Modern bu semtte görülmesi gereken adreslerin en başında yer alıyor. İstanbul Modern yıl içerisinde düzenlediği süreli ve sürekli sergilerle İstanbul kültür sanat hayatına yön veren en önemli adreslerden bir tanesi. Sadece İstanbul'un değil Türkiye'ninde ilk modern sanat müzelerinden olan İstanbul Modern pek çok önemli festivalinde ev sahibi.


Tophane Çeşmesi

Semtin simgelerinden bir tanesi olan Tophane Çeşmesi İstanbul'da bulunan su çeşmelerinin en güzellerinden bir tanesi. 1732 yılında Barok üslupta inşa edilen çeşme eski İstanbul gravürlerinde yada resimlerinde semtin ana arteri olarak konumlanmakta. Son yıllarda özenli bir restorasyon geçiren Tophane Çeşmesi semte eski yıllarda olduğu gibi bir güzellik katıyor.Kılıç Ali Paşa Camii

Mimar Sinan'ın eseri olan Kılıç Ali Paşa Camii Tophane Çeşmesi'nin arkasında tüm ihtişamıyla gelen ziyaretçilerini selamlıyor. Mimar Sinan'ın Ayasofya'dan esinlenerek yaptığI camii 1580 yılında yapılmış. Muhteşem İznik çinilerinin bulunduğu cami dört ana kolon üzerine oturuyor. Külliyesi kaybolan ve bakımsız kalan camiyi bu semte ilk uğradığınızda keşfetmenizi öneriyoruz.Keşfedin

Tophane ve Kabataş'ta yapılacaklar arasında bugün Mimar Sinan Üniversitesi'nin bulunduğu Meclis-i Mebusan binası (Osmanlı Parlementosu) olan ikiz sarayları keşfe çıkmak önerilerimiz arasında yer alıyor. Sultan Abdülmecid'in kızları Cemile ve Münire Sultan için yaptırdığı bu iki saray Çifte Saraylar olarak bilinmektedir. Daha sonra Osmanlı Meclisi'nin burada toplanmaya başlaması ile burası Meclis-i Mebusan olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Bugün Mimar Sinan Üniversitesi'nin bulunduğu bu iki saray bu semtin keşfedilmesi gereken durakları arasında.


Nusretiye Camii

Sultan 2. Mahmut'un Krikor Balyan'a yaptırdığı ve mermer işçiliğinin en güzel örneklerinden birisi olan Nusretiye Camii bu semtin gezi rotaları arasında. Bu barok camide çok gösterişli bir sultan mahfili ile karşılaşacaksınız.


Molla Çelebi Camii

Mimar Sinan'ın Kadı Mehmet Efendi için yaptığı altıgen formlu Molla Çelebi Efendi Cami'side semtin gezi rotaları arasında yer alıyor. Minber ve mihrap işçiliği ile İstanbul'un en güzel
camilerinden bir tanesi Molla Çelebi Camii.


Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi

Burada karşılaşacağınız Hekimoğlu Ali Paşa Çeşmesi yine Osmanlı döneminden kalma ve restorasyonu yeni tamamlanmış bir çeşme. Semtin en güzel çeşmelerinden bir tanesi.

Bunun dışında Dolmabahçe Sarayı'na doğru yürürken yolun karşı tarafında bulunan Sebil Cafe'de yine Osmanlı döneminden kalma bir su sebili ve ilginç bir hikayesi var.


Nerede Yemeli

İstanbul Modern Cafe

Tophane'ye sadece İstanbul Modern Cafe için bile gitmenizi öneriyoruz. İstanbul'un en güzel manzaralarından bir tanesine sahip olan İstanbul Modern Cafe'ye dilerseniz müzeye girmeden ayrı bir kapı aracılığıyla gidebilirsiniz. Şık, sıcak ve büyüleyici bir İstanbul manzarasına açılan cafede dilerseniz bir şeyler atıştırabilir yada akşam yemeği yiyebilirsiniz.


Kahve Dünyası

Kabataş'ta bulunan Kahve Dünyası atıştırmalıklar bulabileceğiniz bir kafe. Tatlı yada tuzlu atıştırmalıklar dışında özel üretim el yapımı çikolatalar ve kahve türleride satılıyor burada. Vakit kaybetmeden bir şeyler atıştırmak isteyenler için iyi bir adres.


Sardunya Fındıklı

Semtteki en iyi balık restoranlarından bir tanesi. Dahada önemlisi muhteşem bir manzaraya bakıyor. İçinde barıda bulunan restoranda günlük deniz mahsulleri bulabilirsiniz.


Eğlence

Tophane'de eğlence hayarına dair en hareketli alan Kılıç Ali Paşa Cami'sinin arkasında bulunan sokakta yer alan nargileciler. Burası için İstanbul'un en hareketli nargile alanlarından birisi diyebiliriz. Özellikle güneşli havalarda sokağa atılan minderlerde gecenin geç saatlerine kadar nargile içilebiliyor. Fiyatların ortalamanın üzerinde olduğu bu kafelerde nasrgile dışında tavla, çay ve kahve çeşitleride bulabilirsiniz.Kültür Sanat

Tophane İstanbul Modern'in dışında pek çok sanat galerisinede ev sahipliği yapmaktadır. İstanbul Modern'in burada açılmasından sonra şehrin ünlü resim ve fotoğraf galerileride burada yeni galeriler açmaktadır. Örneğin Pi Artworks ve Hayaka Artı burada bulunuyor. Ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi'ne bağlı Tophane-i Amire binasıda üniversitenin sergi salonu olarak kullanılmaktadır. Yine semtte bulunan Fındıklı Parkı'ndada pek çok heykel görebilirsiniz.


Tarihçesi


Tophane İstanbul'un en eski sanayi bölgelerinden bir tanesidir. Fatih'in İstanbul'u fethiyle başlayan süreçte top döküm atölyelerinin bu semte konuşlanması ile semt hayatı başlamıştır.


Nerede

Tophane İstanbul'un Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. Semt boğaz kıyısına kurulmuştur.


Ulaşım

Tophane'ye ulaşmanın en kolay yolu Zeytinburnu Kabataş tramvay hattının kullanılması ve Tophane durağında inmektir. Denizden ulaşmanın en kolay yolu Kabataş Vapur İskelesi'ni kullanmaktır.tophane, tophane gezi, istanbul modernin çevresinde gezilecek yerler, kabataş, kabataş gezi, tophane gezi rehberi, tophanede nereye gidelim, nerde, nasıl gidilir, ulaşım, tophaneyi keşfet, kabataşı keşfet, tophane restaurantları, tophane oteller tophanede konaklama, tophane ulaşım, tophane yemek, tophane tramvay durağı, tophane rıhtımı, tophane restaurant, tophane art, tophane adres, tophane sanat, tophane sanat galerileri, tophanede sanat galerisi, tophane fotoğrafları, tophane garleri, tophane harita, tophane haritası, tophane istanbul, tophane çeşmesi, tophane müzesi, tophane nerde, tophane nargile, tophane nargile cafe, tophane boğazkesen, tophane boğazkesen caddesi, tophane camii, tophane cafe, tophane cafeler,  tophane mekanlar, tophane meydanı, tophane tarihi yerler, tophane camiler, tophanedeki çeşme, tophane tarihi, nerde yenir, nargileci, tophane nargilecileri, tophane sanat galerileri, adres, tophane gezisi, kabataş nerde, kabataş nerede, kabataş gezisi, kabataş cafeler, kabataş ulaşım, istanbul modern gezisi
İstanbul Konaklama İstanbul Hotel İstanbul Apartman İstanbul Hostel İstanbul Kamp İstanbul Karavan İstanbul Konukevleri Türkiyede Vize İstanbul'daki Başkonsolosluklar Gümrük İşlemleri Türkiye'de Vize İşlemleri İstanbul Havaalanı İstanbul Havaalanı Karşılama İstanbul Havaalanı Transfer Atatürk Havalimanı Ulaşım Sabiha Gökçen Havalimanı Ulaşım İstanbul Atatürk Havalimanı Sabiha Gökçen Havalimanı Havayolu Firmaları Turlar İstanbul Tur Rehberi Özel Turlar İstanbul Trenleri İstanbul'dan Yurtiçi Trenler İstanbul'dan Yurtdışı Trenler Haydarpaşa Tren istasyonu Sirkeci Tren İstasyonu Lüks Yaşam İstanbul Lüks Restaurantlar İstanbul Lüks Otelleri İstanbul'da Lüks Alışveriş İstanbul Araç Kiralama İstanbul'da Araç Kiralama Rehberi İstanbul İş Dünyası İstanbul Fuar Rehberi İstanbul Kongre Rehberi Foto Galeri Video Galeri İstanbul Mekanlar Rehberi Röportaj Etkinlikler & Şu Anda Ne Var Çocuk İstanbul Ulaşım İstanbul Sağlık Rehberi Yeme İçme İstanbul Restaurantları Kültür Sanat Eğlence & Sahne Gece Hayatı İstanbul Clubleri İstanbul Barlar Alışveriş & Moda İstanbul Gezi İstanbul Konserler İstanbul Eğitim Rehberi